?> İzmir Gazetem


Ödemiş'te 'Yunan Ordusu Anadolu'da' Sergisi


Tarih: Sayfayı yazdır

Ödemiş'te Şubat ayında açılan Ödemiş Belediyesi Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi (ÖYKAM) 15 Şubat'ta açılacak önemli bir sergiye hazırlanıyor. Ödemiş başta olmak üzere Küçük Menderes havzasının tarihine ışık tutan ÖYKAM'da açılacak "Yunan Ordusu Anadolu'da" başlıklı 6 ay sürecek ilk tematik serginin ilgi görmesi bekleniyor.

ÖYKAM Müdürü Prof. Dr. Engin Berber, serginin bölgede 3 yıl 3 ay süren Yunan işgalinin şimdiye kadar görülmemiş siyah-beyaz fotoğraflar, belgeler ve objelerle anlatacağını söyledi. Berber, "Yunan Ordusu Anadolu'da adını taşıyan sergi, haksız işgalin başladığı günün 93. yıldönümü olan 15 Mayıs'ta kapılarını açacağını söyledi.

3.5 yıl boyunca Batı Anadolu'yu işgal altında tutan ve Türk halkına acılar yaşatan Yunan Ordusu'nun kaçarken geride bıraktığı, ÖYKAM ve özel koleksiyonerlere ait objelerin yanı sıra Müze Müdürü Prof. Dr. Engin Berber'in arşivinde yer alan ve işgal dönemine ait şimdiye dek görülmemiş fotoğraflar da 6 ay boyunca görülebilecek.

ÖYKAM Tematik Sergi Odaları'nda sergilenecek fotoğraf ve belgeler, hem acı dolu işgal günlerinin hatırlanmasını, hem de bu acıların bir kez daha yaşanmamasını sağlayacağını belirten Prof. Dr. Berber, "Yunan Ordusu Anadolu'da adlı tematik sergimiz, ÖYKAM'ın ilk tematik sergisi olacak. Tematik sergi odalarımızda bir daha yaşanmamasını dilediğimiz haksız işgalin izlerini obje, belge ve fotoğraflarla 6 ay boyunca halkımızın ilgisine sunacağız. Sergide şimdiye dek yayınlanmamış fotoğraflar da yer alacak. Yunan işgali esnasında ilk halk direnişini gösteren Ödemiş halkının sergiye ilgi göstereceğine inanıyoruz. Sergi ile ilgili programı hazırlamaya devam ediyoruz" dedi.

Berber yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bundan tam 93 yıl önce Yunanistan, Birinci Dünya Savaşı galibi büyük devletlerin izniyle İzmir'e asker çıkarmış, Kuva-yı Milliye ve TBMM Orduları ile vuruşarak Ankara yakınlarına kadar ilerlemişti. Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Türk ulusu, emperyalizme ve emperyalizmin taşeronluğunu üstlenmiş Yunanistan'a hak ettiği cevabı vermiş, işgal güçlerini Türkiye'den sürüp çıkarmıştı. Mazlum milletlere örnek olan Türk Kurtuluş Savaşı onbinlerce canın, milyonlarca lira değerinde malın kaybı ve sayıları 1.000.000'dan fazla olan insanın, Anadolu ile Yunanistan arasında zorunlu olarak değiştirilmesine yol açmıştı. Türk ulusu, Türk vicdanında onarılmaz yaralar açan bu haksız işgali hiç unutmadı, unutamadı. Yunan işgal ordusuna İzmir'de ilk kurşunun atıldığı 15 Mayıs 1919 gününü, 'Emperyalizme Direniş ve Ulusal Gurur Günü' olarak, bir dizi etkinlikle anmaya karar verdik. 15 Mayıs 2012 günü ÖYKAM'da gerçekleştirilecek etkinliklerden ilki, "Yunan Ordusu Anadolu'da" konulu fotoğraf ve obje sergisidir. Bir aydır hazırlıklarımız devam ediyor. 15 Ekim tarihine kadar açık kalacak sergimizde: Bir kısmı henüz görülmemiş, 30x40 ölçülerinde 70'den fazla fotoğrafla (Prof. Dr. Engin Berber Arşivi'nden) Yunan Ordusu ve Rumların Anadolu'da bıraktığı çeşitli objeler (Ahmet Semerci ve Cem Üsküp ile ÖYKAM koleksiyonundan) sergilenecek. Ayrıca, Yunan işgaline karşı, Anadolu'da örgütlü ilk halk direnişinin gerçekleştirildiği Hacı İlyas (İlk Kurşun) köyü yakınlarındaki bir tepenin maketi ile ses, ışık ve eylemin senkronize edildiği bir gösteri; giydirilip ışıklandırılmış mankenler izlenebilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü sayın Zülküf Yılmaz'ın da katılımıyla açmayı planladığımız bu sergiyi, ÖYKAM'ın Kütüphane Salonu'nda gerçekleştireceğimiz 'İzmir ve Küçük Menderes'te Yunan İşgali' başlıklı bir panel izleyecek. Panele Prof. Dr. Engin Berber, Yrd. Doç. Dr. Günver Güneş (ADÜ) ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Mehmetefendioğlu (DEÜ) konuşmacı olarak katılacak.


Yazarlarmedyum
izmir havalimanı oto kiralama